O kvalite moto helmy rozhoduje materiál a aerodynamika

Rozhodli ste sa, že si splníte svoj celoživotný sen, urobili si vodičák a kúpili svoju vysnívanú motorku. Teraz sa už určite neviete dočkať toho, kedy na tú svoju krásavicu nasadnete a budete brázdiť cesty s vetrom vo vlasoch. V prvom rade zabudnite na vietor vo vlasoch. Tie by mali byť totiž bezpečne ukryté pod helmou. V druhom rade si dajte záležať na tom, aby boli vaše vlasy aj spolu s vašou hlavou, ukryté pod kvalitnou helmou. O tom, či prilba na motorke splní svoj účel, teda ochráni vašu hlavu a všetko v nej, rozhodujú najmä použité materiály a taktiež aerodynamika.

Dvaja ľudia idú na motorke po asfaltovej ceste medzi stromami a zeleňou.jpg

Odolné sú drahšie

Hneď v úvode vás budeme musieť trošku sklamať. Ak chcete naozaj kvalitnú ochranu hlavy, budete sa musieť zmieriť s jej vyššou cenou. Pevné a naozaj odolné materiály totiž nestoja málo. V súčasnosti sa na výrobu škrupiny moto prílbu eres-racing.skpoužívajú najmä tieto materiály:

  1. Karbónové ( uhlíkové ) vlákna
  2. Kompozitné materiály, takzvané karbon-kevlarové helmy
  3. Aramidové vlákna
  4. Sklolaminátové vlákna
  5. Polykarbonát

Ak chcete pri kúpe prilby čo – to ušetriť, najlacnejším a zároveň dostatočne bezpečným riešením, sú helmy z polykarbonátu.

Materiál, z ktorého je prilba vyrobená nezodpovedá len za bezpečnosť, ale taktiež za váhu. Verte, že ak budete mať počas jazdy na hlave niekoľko kilogramov navyše, nejde o nič príjemné. helmy samozrejme musia niečo vážiť. Primeraná váha sa pohybuje okolo troch kilogramov. Všetko čo je ťažšie vám jazdu môžu poriadne znepríjemniť.

Muž s dieťaťom na motorke stojí uprostred rušnej ulice.jpg

Aerodynamický tvar – dobrý tvar

Pri kúpe prilby si dobre všimnite aj jej tvar. Aerodynamika robí svoje už pri jazde na bicykli. Na motorke je dôležitejšia dvakrát tak. Aerodynamický tvar sa postará hlavne o to, aby ste počas jazdy nebojovali s nárazmi vetra a so vzduchom ako takým. Ak vám bude na vašich cestách neustále odfukovať hlavu smerom dozadu, svoju dráhu motorkára, pravdepodobne rýchlo zavesíte na klinec.

Related Posts