O kvalite moto helmy rozhoduje materiál a aerodynamika

Rozhodli ste sa, že si splníte svoj celoživotný sen, urobili si vodičák a kúpili svoju vysnívanú motorku. Teraz sa už určite neviete dočkať toho, kedy na tú svoju krásavicu nasadnete a budete brázdiť cesty s vetrom vo vlasoch. V prvom rade zabudnite na vietor vo vlasoch. Tie by mali byť totiž bezpečne ukryté pod helmou. V druhom rade si dajte záležať na tom, aby boli vaše vlasy aj spolu s vašou hlavou, ukryté pod kvalitnou helmou. O tom, či prilba na motorke splní svoj účel, teda ochráni vašu hlavu a všetko v nej, rozhodujú najmä použité materiály a taktiež aerodynamika.

Dvaja ľudia idú na motorke po asfaltovej ceste medzi stromami a zeleňou.jpg

Odolné sú drahšie

Hneď v úvode vás budeme musieť trošku sklamať. Ak chcete naozaj kvalitnú ochranu hlavy, budete sa musieť zmieriť s jej vyššou cenou. Pevné a naozaj odolné materiály totiž nestoja málo. V súčasnosti sa na výrobu škrupiny moto prílbu eres-racing.skpoužívajú najmä tieto materiály:

  1. Karbónové ( uhlíkové ) vlákna
  2. Kompozitné materiály, takzvané karbon-kevlarové helmy
  3. Aramidové vlákna
  4. Sklolaminátové vlákna
  5. Polykarbonát

Ak chcete pri kúpe prilby čo – to ušetriť, najlacnejším a zároveň dostatočne bezpečným riešením, sú helmy z polykarbonátu.

Materiál, z ktorého je prilba vyrobená nezodpovedá len za bezpečnosť, ale taktiež za váhu. Verte, že ak budete mať počas jazdy na hlave niekoľko kilogramov navyše, nejde o nič príjemné. helmy samozrejme musia niečo vážiť. Primeraná váha sa pohybuje okolo troch kilogramov. Všetko čo je ťažšie vám jazdu môžu poriadne znepríjemniť.

Muž s dieťaťom na motorke stojí uprostred rušnej ulice.jpg

Aerodynamický tvar – dobrý tvar

Pri kúpe prilby si dobre všimnite aj jej tvar. Aerodynamika robí svoje už pri jazde na bicykli. Na motorke je dôležitejšia dvakrát tak. Aerodynamický tvar sa postará hlavne o to, aby ste počas jazdy nebojovali s nárazmi vetra a so vzduchom ako takým. Ak vám bude na vašich cestách neustále odfukovať hlavu smerom dozadu, svoju dráhu motorkára, pravdepodobne rýchlo zavesíte na klinec.

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.