Kelti dnes – Kelti na pokoraji

Dnes je ťažké nájsť v Európe potomka Keltov – potomka, ktorý by vedel o tom, že je potomok Keltov. Môže za to jeden nesporný fakt: naši predkovia boli šikovnejší a silnejší ako predkovia Keltov, keďže tí naši ich z Európy vytlačili, aby tak spravili priestor pre svoj národ. Ak chcete stretnúť Kelta a započúvať sa do jeho zložitého jazyka, musíte si spraviť výlet do Francúzska, Írska, či Veľkej Británie.

historické budovy

            V súčasnosti sa viac ako 2 a pol milióna ľudí ktorí o sebe prehlasujú, že sú potomkovia nejakého z keltských kmeňov a ktorí hovoria jedným z nárečí keltského jazyka – na väčšine územia Walesu, takmer na polovici územia Bretónskeho polostrova v severnom Francúzsku, v niekoľkých severných oblastiach Škótska a na východnom pobreží Írska. Novodobí ,,Kelti“ sú hrdí na svoj jazyk, avšak ich výchova jazyk utláča – sú totiž vychovávaní tak, že nie je zdvorilé hovoriť po keltsky pre nekeltami – pred tými treba používať väčšinový jazyk. Keltské nárečia sú veľmi rytmické a zvyku vychádzajú akoby hlboko z hrdla – ide je ohromné zvučné ladenie hrdlom, ďaleko vzdialené modernej angličtine, ktorej zvuky akoby prechádzali ústami, v ktorých sa nachádza horúci zemiak.
“Hallo, a Thormoid. Ciamar a tha do mhàthair?” … znamená “Ahoj, Normen, ako sa má tvoja mama?”

keltové

            Všetko spojené s keltskou kultúrou ide ako na dračku – koncerty, návštevy kultových miest, svadby v keltskom štýle… Ale návrat keltskej kultúry niektorí podnikatelia zneužívajú pre svoj zisk: napríklad vo welšskom meste Machynlett bol prevádzkovaný Amusement Park Celtica, avšak po desiatich rokoch zneuctievania keltskej kultúry bol zatvorený.

královna

            V časoch keltskej slávy mala každá obchodná výprava zastávku na keltskom pobreží ,,írskeho“ ostrova. Z neho tiež v roku 1607 vyplávali zvyšky keltskej šľachty, ktorá musela utiecť pred nezadržiteľne postupujúcou anglickou armádou…

Related Posts